Rafał Dybka

adwokat

Doradzam właścicielom nieruchomości jakie prawa im przysługują. Pomagam też rozwiązywać inne problemy związane z procesem inwestycji budowlanych.
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

DOCHODZENIE ODSZKODOWANIA ZA DROGĘ W MIEJSCOWYM PLANIE ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO – CZ. II.

Rafał Dybka05 stycznia 2018Komentarze (0)

Odszkodowanie za drogęW poprzednich tekstach poruszyłem problematykę dochodzenia roszczeń o odszkodowanie za zarezerwowanie na terenie nieruchomości pasa gruntu pod drogę, które zostało dokonane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (więcej o tym możesz przeczytać tutaj). W tym miejscu chciałbym zwrócić Twoją uwagę na kolejny istotny element – dowód z opinii biegłego sądowego z zakresu wyceny nieruchomości.

WYSOKOŚĆ ODSZKODOWANIA ZA DROGĘ – NIERUCHOMOŚCI PODOBNE

W swojej praktyce bardzo często spotykam się z problemem prawidłowego wyboru tzw. nieruchomości podobnych, których wybór jest konieczny dla ustalenia wartości nieruchomości dotkniętej skutkami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Koniecznym jest, żeby tzw. nieruchomości podobne jak najbardziej przypominały nieruchomość której wartość jest określana pod względem powierzchni, położenia i możliwości jej zabudowy.

Decydujący jest oczywiście stan wycenianej nieruchomości przed uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

WYSOKOŚĆ ODSZKODOWANIA ZA DROGĘ – PODSTAWA DLA ΔC

Każdy operat szacunkowy sporządzony przy pomocy metody porównawczej. Także ten w toku procesu posługuje się pojęciem zakresu kwotowego – ΔC. Jest to pojęcie, które określa różnicę pomiędzy najdroższą nieruchomością podobną, a najtańszą nieruchomością podobną. W praktyce, najbardziej obiektywny zakres kwotowy – ΔC jest obliczany z zestawienia dziesięciu lub kilkunastu prawidłowo wybranych nieruchomości podobnych.

Poruszam ten temat dlatego, że w swojej praktyce kilkukrotnie spotykałem się z problemem obliczenia zakresu kwotowego – ΔC ze zbyt małej liczby nieruchomości podobnych. Wszystkie te sytuacje wymagały interwencji Kancelarii (która przybrała formę pisemnych zarzutów do opinii) i co warte podkreślenia, spotykały się z aprobatą sądu rozpoznającego sprawę.

Warto pamiętać, że opinia biegłego sądowego z zakresu wyceny nieruchomości powinna prawidłowo dobierać tzw. nieruchomości podobne oraz określać właściwą ich liczbę do obliczenia zakresu kwotowego tzw. ΔC. Jest to o tyle istotne, że dowód ten ma kluczowe znaczenie dla ustalenia prawidłowej wysokości odszkodowania należnego właścicielowi nieruchomości, na terenie której miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zarezerwował pas gruntu pod przyszłą drogę.

*****

Przeczytaj także artykuł o Rencie Planistycznej.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawna Nieruchomości & Proces Budowlany w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawna Nieruchomości & Proces Budowlany w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: