Rafał Dybka

adwokat

Doradzam właścicielom nieruchomości jakie prawa im przysługują. Pomagam też rozwiązywać inne problemy związane z procesem inwestycji budowlanych.
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Ponowna możliwość zgłaszania tzw. roszczeń „lotniskowych”

Rafał Dybka06 lutego 2019Komentarze (0)

W marcu 2018 roku Trybunał Konstytucyjny sygn. akt K 2/17 uznał jako niekonstytucyjny art. 129 ust. 4 Prawa ochrony środowiska, w zakresie terminu, w jakim mogą być zgłaszane roszczenia z tytułu uciążliwości powstałych w oparciu o normy Prawa ochrony środowiska. Chodzi o roszczenia z tytułu ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości położonych na terenach szczególnych, tj. rezerwaty, obszary Natura 2000, parki krajobrazowe, a także lotniska.

Roszczenia lotniskowe

Właściciele posiadający nieruchomości w wyżej wymienionych okolicach do tej pory mieli dwa lata na dochodzenie swoich roszczeń.

Bardzo duża liczba właścicieli wieczystych nieruchomości, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie lotnisk nie zdążyła wykorzystać swoich roszczeń, które przysługiwały im z tego tytułu z uwagi na tak krótki czas.

Senacka Komisja Ustawodawcza opracowuje właśnie nowy projekt nowelizacji, mający realizować wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Dzięki nowelizacji właściciele nieruchomości objętych ograniczeniami wynikającymi z Prawa ochrony środowiska, będą mieli ponownie szanse na uzyskanie odszkodowań.

Zgodnie z założeniami, w sytuacji, kiedy dwuletni termin upłynął nam przed wejściem w życie procedowanej nowelizacji, to nie jest on brany pod uwagę.

Aktualizacja Prawa ochrony środowiska zgodnie z założeniami będzie umożliwia ubieganie się o odszkodowanie przez kolejna trzy lata od dnia wejścia w życie nowelizacji.

Natomiast, jeżeli wejście w życie nowelizacji nastąpiłoby jeszcze przed upływem terminu przedawnienia, to właściciele i użytkownicy wieczyści mają przedłużony, pięcioletni okres na dochodzenia swoich praw.

Na blogu na bieżąco będziemy informowali o postępach legislacyjnych.

Rafał Dybka
adwokat

Photo by Paco Peras on Unsplash

***

Wykup resztówki – przymuszenie do wykupu nieruchomości, która straciła wartość

Realizacja inwestycji publicznych w szczególności inwestycji liniowych i infrastrukturalnych, pociąga za sobą koszty, zarówno finansowe, jak i społeczne.

O ile kwestia konieczności naliczenia odszkodowania za zabrany grunt jako podstawowa zasada wynikająca z Konstytucji nie budzi kontrowersji (natomiast wysokość, termin zapłaty, kwestie formalne są zdecydowanie kontrowersyjne), to już kwestia co z terenem przyległym do inwestycji, ale nie wywłaszczonym, nie jest w podejściu organów oczywista [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawna Nieruchomości & Proces Budowlany w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawna Nieruchomości & Proces Budowlany w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: