Rafał Dybka

adwokat

Doradzam właścicielom nieruchomości jakie prawa im przysługują. Pomagam też rozwiązywać inne problemy związane z procesem inwestycji budowlanych.
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Ponowna możliwość zgłaszania tzw. roszczeń „lotniskowych”

Rafał Dybka06 lutego 2019Komentarze (0)

W marcu 2018 roku Trybunał Konstytucyjny sygn. akt K 2/17 uznał jako niekonstytucyjny art. 129 ust.  4 Prawa ochrony środowiska, w zakresie terminu, w jakim mogą być zgłaszane roszczenia z tytułu uciążliwości powstałych w oparciu o normy Prawa ochrony środowiska. Chodzi o roszczenia z tytułu ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości położonych na terenach szczególnych, tj. rezerwaty, obszary Natura 2000, parki krajobrazowe, a także lotniska.

Właściciele posiadający nieruchomości w wyżej wymienionych okolicach do tej pory mieli dwa lata na dochodzenie swoich roszczeń. Bardzo duża liczba właścicieli wieczystych nieruchomości, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie lotnisk nie zdążyła wykorzystać swoich roszczeń, które przysługiwały im z tego tytułu z uwagi na tak krótki czas. Senacka Komisja Ustawodawcza opracowuje właśnie nowy projekt nowelizacji, mający realizować wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Dzięki nowelizacji właściciele nieruchomości objętych ograniczeniami wynikającymi z Prawa ochrony środowiska, będą mieli ponownie szanse na uzyskanie odszkodowań. Zgodnie z założeniami, w sytuacji, kiedy dwuletni termin upłynął nam przed wejściem w życie procedowanej nowelizacji, to nie jest on brany pod uwagę.

Aktualizacja Prawa ochrony środowiska zgodnie z założeniami będzie umożliwia ubieganie się o odszkodowanie przez kolejna trzy lata od dnia wejścia w życie nowelizacji. Natomiast, jeżeli wejście w życie nowelizacji nastąpiłoby jeszcze przed upływem terminu przedawnienia, to właściciele i użytkownicy wieczyści mają przedłużony, pięcioletni okres na dochodzenia swoich praw.

Na blogu na bieżąco będziemy informowali o postępach legislacyjnych.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawna Nieruchomości & Proces Budowlany w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawna Nieruchomości & Proces Budowlany w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: