Uciążliwe sąsiedztwo

Rafał Dybka19 marca 2018Komentarze (0)

Legalnie posadowiony w sąsiedztwie budynek lub inny obiekt budowlany może stanowić podstawę roszczenia o odszkodowanie.

Inspiracją do napisania poniższego tekstu było jedno z zapytań jakie trafiło w ostatnim czasie do mojej kancelarii oraz treść wpisu na popularnym forum prawniczym, na jaką klient się powołał.

Sąsiad zasłania mi słońce

(kliknij, aby powiększyć…)

Sąsiad zasłania mi słońce…

Sam fakt, że inwestycja została posadowiona w sposób zgodny z normami administracyjnymi, nie powoduje, że właścicielom nieruchomości sąsiednich nie przysługują żadne roszczenia. Inwestorzy nowych obiektów bardzo często jak ognia unikają pytań, o ewentualne oddziaływania jakie ich zakład lub inna inwestycja przemysłowa lub mieszkaniowa będzie generować dla otoczenia. Większość osób zgłaszających swoje zastrzeżenia, najczęściej słyszy, iż skoro „władza” pozwoliła, to znaczy że wszystko jest zgodne z prawem i żadne rekompensaty się nie należą. BŁĄD.

Zgodność zachowania z decyzjami administracyjnymi nie przesądza automatycznie o wyłączeniu bezprawności, jeżeli dojdzie do przekroczenia przeciętnej miary immisji. – cytat z wyroku Sądu Najwyższego

Tymczasem właściciele nieruchomości objęci negatywnym oddziaływaniem nowej inwestycji, takim jak np. wyczuwalne okresowo przykre zapachy, znaczny wzrost ilości przemieszczających się samochodów ciężarowych, zacienianie nieruchomości lub znaczące przekształcenia krajobrazu wpływające na względy estetyczne, muszą się liczyć z realnym spadkiem wartości ich gospodarstw. I choć inwestycji nie można najczęściej zablokować, to należy pamiętać, iż jeżeli w wyniku realizacji inwestycji w sąsiedztwie wartość twojej działki spadła, to Tobie należy się odszkodowanie.

(…) przebieg i konstrukcja estakady, która widoczna jest z okien aż trzech stron budynku mieszkalnego, bezsprzecznie zmniejszyła walory krajobrazowe nieruchomości powodów, istotnie pogorszyła widok z okna i spowodowała częściowe zacienienie tej nieruchomości, tym samym pogorszyła komfort i standard zamieszkiwania. Oddziaływanie to, zakłóciło korzystanie z nieruchomości powodów ponad przeciętną miarę i doprowadziło do obiektywnego obniżenia wartości nieruchomości powodów, co jest tożsame z wyrządzeniem powodom wymiernej szkody majątkowej. cytat z wyroku Sądu Apelacyjnego

Pamiętać też warto, że uciążliwości z działki inwestora mogą dotyczyć nie tylko bezpośrednich sąsiadów, ale również działki położone w okolicy. Spora część oddziaływań (w tym np. hałas czy walory krajobrazowe), powodują straty w majątku szerokiego kręgu osób.

Wysokość odszkodowania

Odszkodowanie, jakie będzie należne właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu nieruchomości, zależy, od okoliczności, jak bardzo zrealizowana inwestycja powoduje zmniejszenie wartości jego mienia.

Szkodą podlegającą naprawieniu (…), jest także obniżenie wartości nieruchomości wynikające z faktu, iż właściciel nieruchomości będzie musiał znosić dopuszczalne na tym obszarze immisje (np. hałas).  cytat z wyroku Sądu Najwyższego

Dlatego, warto pamiętać, iż powołanie się przez inwestora na fakt, iż „władza zezwoliła” tj. posiada wymagana normami prawa decyzję zezwalającą na wzniesienie obiektu budowlanego, sam z siebie nie przekreśla możliwości dochodzenia odszkodowania.

*****

O uciążliwym sąsiedztwie poczytasz także w TYCH artykułach >>

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawna Nieruchomości & Proces Budowlany Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawna Nieruchomości & Proces Budowlany z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@dybka.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: